Kim jest brafitterka i dlaczego warto skorzystać z jej usług?
Z pewnością wiele kobiet nie wie kim jest brafitterka i dlaczego warto skorzystać z jej usług, ale doskonale znamy ten scenariusz: wchodzimy do sklepu z bielizną, podchodzi do nas miła Pani, oferując swoją pomoc, a my… mówimy stanowcze NIE i same udajemy się w poszukiwania idealnego stanika. Zawsze twierdzimy, że doskonale znamy nasz rozmiar, ale czy na pewno? Zazwyczaj biustonosze wybieramy na oko albo decydujemy się na najbardziej popularne rozmiary. Tym sposobem kończymy ze stanikami, które jakoś trzymają się na naszym ciele, ale nie mają zbyt wiele wspólnego z odpowiednim wparciem piersi i utrzymywaniem ich w odpowiednim miejscu. Na pomoc przychodzą brafitterki, czyli kobiety specjalizujące się w idealnym doborze bielizny. Jaka jest historia tego zawodu? A przede wszystkim, dlaczego warto udać się do brafitterki nie tylko raz w życiu?
Co wiemy o początkach brafittingu?
Początków brafittingu możemy upatrywać się w latach 30. ubiegłego wieku, kiedy został wprowadzony standardowy podział rozmiarówki na miseczki A, B, C i D. Tak, tak, na samym początku staniki dostępne w sklepach robione były maksymalnie do rozmiaru D. Kobiety o bardziej obfitym biuście nie mogły sobie pozwolić na taki zakup. Zmuszone były do zamawiania staników pod wymiar, co oczywiście wtedy wiązało się ze zdecydowanie większymi kosztami i nie każdego było na taki luksus stać.
Co więcej, na początku ubiegłego wieku biustonosze nie były podzielone ze względu na obwody! Produkowano jedną długość paska, co wiązało się z niezmiernie niskim dopasowaniem do sylwetki oraz brakiem komfortu. Rozmiary zbliżone do tych dzisiejszych pojawiły się dopiero pod koniec lat 80, co dało kobietom zdecydowanie większy wybór, ale rozpoczęło także niemałe zamieszanie w kwestii odpowiedniego doboru biustonoszy. Zamęt ten sprawił, iż pojawiło się zapotrzebowanie na specjalistki, czyli brafitterki. Usługi brafitterskie miały swój początek w Stanach Zjednoczonych, jednak szybko przedostały się także do Europy. Była to zasługa początkującej globalizacji, ale także braku jednorodności rozmiarowej w krajach europejskich. Kobiety czuły się więc zagubione i potrzebowały profesjonalnej pomocy, aby odnaleźć się w natłoku liczb, cyfr, wzorów i kolorów.
A kiedy brafitting zawitał w Polsce?
Polki musiały poczekać około 20 lat zanim mogły skorzystać z profesjonalnego doboru biustonoszy. Pierwsze zapotrzebowania na brafitterki pojawiły się około 2005 roku, kiedy Polska weszła już do Unii Europejskiej, a co za tym idzie, ludzie zaczęli więcej i chętniej wyjeżdżać za granicę. Okazało się, że zachód ma do zaoferowania całą gamę biustonoszy dla praktycznie każdej kobiety. Zaczęto więc importować produkty do naszego kraju, by zapewnić Polkom lepszy wybór bielizny na co dzień. Oczywiście, wraz z nowościami na rynku pojawiło się wiele pytań. Przecież staniki z Wielkiej Brytanii miały zupełni inną rozmiarówkę niż te z Włoch… Polki potrzebowały pomocy z odpowiednim wyborem bielizny, tak więc popyt spowodował podaż — w naszym kraju zaczęło pojawiać się coraz więcej brafitterek, które do dzisiaj służą pomocą w sklepach bieliźniarskich lub specjalistycznych salonach.
Dlaczego warto regularnie korzystać z usług brafitterki?
Czy wiesz, dlaczego warto regularnie korzystać z usług brafitterki? Być może wiele z nas myśli, że skorzystanie z usług brafitterskich to marnotrawstwo czasu lub pieniędzy. Nic bardziej mylnego! Niestety, stosunkowo niewiele kobiet zna swój prawdziwy rozmiar. Kupujemy losowe biustonosze, które po prostu wpadły nam w oko, licząc na to, że akurat jakoś będą pasować. I rzeczywiście, zazwyczaj wciskamy się w za małe miseczki i udajemy, że obwody pasują jak ulał, chociaż tak naprawdę są dobre kilka centymetrów za duże lub za małe.
Idealny biustonosz? Zaufaj brafittingowi i regularnym pomiarom
Znalezienie idealnego biustonosza wymaga czegoś więcej niż tylko szczęśliwego trafu – kluczem jest brafitting i regularne pomiary. Często wydaje nam się, że znamy swój rozmiar, ale czy tak jest na pewno? Nasze ciało zmienia się non stop, nawet w ciągu zaledwie kilku tygodni mogą zajść znaczące zmiany w jego wyglądzie – waga, styl życia, hormony a nawet codzienny stres wpływają na nasz biust i jego kształt. Dlatego tak ważne jest, by regularnie kontrolować rozmiar biustonosza, korzystając z profesjonalnego brafittingu. Brafitterka, ekspertka w dziedzinie doboru bielizny, pomoże nie tylko znaleźć idealny model, ale także zadba o to, by biustonosz zapewniał nam maksymalny komfort i wsparcie.
Najczęstszym powodem niedopasowania biustonoszy jest również fakt, iż za rzadko się mierzymy. W końcu nasze ciało zmienia się wiele razy w ciągu życia i zwykle bielizna sprzed kilku lat nie leży już tak dobrze. Nie wystarczy dokonać pomiarów swojego biustu raz, czy nawet kilka razy w życiu. Powinnyśmy robić to za każdym razem gdy planujemy zakup nowej bielizny oraz gdy odczuwamy niedopasowanie w posiadanych już przez nas biustonoszach. Nasza cenna rada: mierz się regularnie! Rozmiar naszego biustu się zmienia dość często np. ze względu na mniejszą aktywność fizyczną, zmianę diety, hormony, okres lub stres. Dlaczego więc chodzimy w tych samych biustonoszach wiele lat? Jak więc powinien leżeć idealny stanik? Nie chcemy odbierać pracy brafitterkom, ale podpowiemy, na co patrzeć przy doborze biustonoszy.
Jak powinno się dobierać rozmiar biustonosza?
1. Jednym z ważniejszych elementów dobrego doboru stanika jest zdecydowanie się na odpowiednią miseczkę. Żeby zrobić to w warunkach domowych, wystarczy zmierzyć obwód w biuście oraz pod nim. Następnie odejmujemy od siebie otrzymane wyniki i patrzymy na różnicę, która wyjdzie w tym działaniu. Szczegółowe wyliczenia, jak dobrać odpowiednią miseczkę w biustonoszu można znaleźć na większości stron marek bieliźnianych, w tym naszej w zakładce “zmierz się“. Oczywiście, profesjonalne brafitterki wezmą pod uwagę także naszą sylwetkę oraz posturę, a nawet szerokość pleców, jednak jeśli nie mamy okazji udać się do specjalistki, warto zastosować tę metodę. Będzie nam potrzebna wyłącznie miarka (i może kalkulator, aby nie męczyć się zbytnio z matematyką).
Obwód w biuście – obwód pod biustem = rozmiar miseczki
Różnica obwodów | Miseczka |
do 8cm | A |
8-12cm | B |
12-16cm | C |
16-20cm | D |
20-24cm | E |
24-28cm | F |
Przykładowo, jeżeli twoje rzeczywiste wymiary to:
– 72cm pod biustem,
– 82cm w biuście,
miseczka, która będzie leżeć odpowiednio nosi literę B.
2. A co z doborem odpowiedniej długości odwodu? Tutaj sytuacja jest zdecydowanie mniej skomplikowana! Wystarczy zmierzyć się pod biustem, również miarką krawiecką, a następnie zaokrąglić wynik do najbliższej liczby podzielnej przez 5. Warto pamiętać, by zawsze zaokrąglać w dół, a nie w górę. Oznacza to, że jeśli nasz obwód wynosi 88, wybieramy staniki w rozmiarze 85, a nie 90. Jest to niezmiernie istotne, ponieważ zbyt duży odwód biustonosza może przyczyniać się do obciążania ramiączek, co prowadzi do bólu kręgosłupa oraz ramion.
Obwody w klasycznej rozmiarówce są szyte co 5cm : 65-70-75-80.
Obwód rzeczywisty, który wyjdzie ci z pomiarów, zawsze zaokrąglij do liczby niżej.
I tak mając obwód rzeczywisty 72cm, powinnaś zaopatrzyć się w biustonosz o obwodzie 70.
Obwód rzeczywisty 83cm – rozmiarówka 80 itd.
3. Długość ramiączek jest równie istotnym elementem stanika, co sama miseczka oraz obwód. Zdecydowana większość biustonoszy zapewnia możliwość regulacji, co daje nam niesamowity komfort dostosowania bielizny pod indywidualne wymagania. Należy pamiętać, aby ramiączka nie były zbyt długie. Możemy to poznać po charakterystycznym uczuciu odpadających piersi. Oczywiście, zbyt krótkie ramiączka będą wiązały się bólem i podrażnieniami skóry, warto więc wypośrodkować ten efekt, aby nasze piersi były odpowiednio uniesione, ale w komfortowy i przyjemny sposób.
Badania przeprowadzone w 2016 roku przez Roksanę Święs, Tadeusza Librowskiego oraz Pawła Zagrodzkiego wykazały, iż tylko 36% ankietowanych kobiet kiedykolwiek korzystało z usług brafitterskich. Co ciekawe, 80% całkowicie zmieniło rozmiar biustonosza po takich spotkaniach!
W wyżej wspomnianych badaniach, aż 17% badanych kobiet stwierdziło, że przy źle dobranej bieliźnie towarzyszyły im dolegliwości bólowe. Najczęściej był to ból pleców, odparzenia oraz otarcia. Wyniki te wskazują na bezapelacyjną przydatność barfitterek, które pomagają poczuć się komfortowo we własnym ciele. Jeśli jeszcze nie skorzystałaś z takich usług, może warto wybrać się do salonu w twojej okolicy i zapoznać z tematem? 🙂
– Nina Baranowska